İstanbul Terapi 2010 ©

Randevu için bizimle iletişime geçin.
+90 533 939 3117

Çocukluk Döneminde Gözlenen Fobiler

Çocukluk Döneminde Gözlenen Fobiler

Küçük çocukların karanlıktan, canavarlardan, büyük hayvanlardan veya gök gürültüsü ya da havai fişek gibi yüksek seslerden korkması normaldir. Çoğu zaman çocuklar korktuğunda, yetişkinler onların kendilerini güvende ve sakin hissetmelerine yardımcı olabilir.

Ancak fobi, belirli bir şeye karşı daha yoğun ve uzun süreli bir korkudur. Bir fobide çocuk korktuğu şeyden korkar ve ondan kaçınmaya çalışır. Korktukları şeyler yakınındaysa, dehşete kapılırlar ve rahatlamaları zordur.  Belirli bir fobide çocuklar; hayvanlar, örümcekler, iğneler veya kan, kusma, fırtına, kostümlü insanlar veya karanlık gibi şeylerden aşırı derecede korkabilirler. Fobiler, çocukların korktukları şeyi görebileceklerini düşündükleri yerlere gitmekten kaçınmalarına neden olabilir. Örneğin, köpek fobisi olan bir çocuk bir arkadaşının evine, bir parka ya da bir partiye gitmeyebilir çünkü orada bir köpekle karşılaşma ihtimali vardır.

Bu fobiler, çocukların geçmişlerinde yaşadıkları korku uyandıran nesne/duruma doğrudan maruz kalmasından veya bu tarz bir durumu gözlemlemiş olmasından ötürü oluşmuş olabilir.

Bu tarz durumlar 6 aydan fazla devam ediyor ise bir uzman tarafından değerlendirilmesi önerilir. Spesifik fobilerin tedavisinde, Bilişsel Davranışçı terapi ve psikiyatri uzmanının değerlendirmesine göre ilaç tedavisi etkinliği kanıtlanmış yöntemlerdendir.

Bir Cevap Yazın