İstanbul Terapi 2010 ©

Randevu için bizimle iletişime geçin.
+90 533 939 3117

Çocuklara Evlat Edinildiği Ne Zaman ve Nasıl Söylenmeli?

Çocuklara Evlat Edinildiği Ne Zaman ve Nasıl Söylenmeli?

Ebeveynler için çocuklarına biyolojik anne babalarının kendilerinin olmadıklarını söylemek kaygı dolu bir süreç olabildiği bilinmektedir. Aynı zamanda ebeveynlerin nasıl söyleyeceklerini bilemedikleri de görülmüştür. Fakat çocuğun anne babası dışından birinden duymadan veya gerçeği hissetmeden açıklama yapmak gerekmektedir.

Yapılan çalışmalarda, evlat edinmenin açıklanacağı yaşı 4-6 yaş olarak belirlemiştir. Bu yaş döneminde söylendiğinde çocukların bunu bir problem olarak algılamadığından ve çevresi için de bunu bir problem haline getirmediğinden bahsedilmiştir. 3 yaşından sonrada uzman eşliğinde uygun bir şekilde açıklandığında anlayabilmektedir. Bu yaşlarda açıklamanın doğru olmasının sebeplerinden diğeri de çocukların bu dönemde daha çok meraklı oldukları ve her şeyi sordukları dönem olarak bilinmektedir. Bu sorulara dürüst cevap vermek de onların güvenlerini sağlayabilmek açısından önemli olduğundan bu yaş dönemleri uygun olarak belirlenmiştir. Evlat edinmeyle ilgili açıklama yapılırken öncelikli olarak çocuğun bunun normal bir şey olduğu anlatılmalı ve inandırılmalıdır. Açıklama yapılırken çocuğu rahatlatıcı ve alan tanıyan
bir tavır takılması gerekmektedir. Önemli olan ise bu açıklamayı ergenlikten önce yapılmalıdır ki ergenlik döneminde doğabilecek problemlere yol açılmasına engel olsun. Son olarak konuşma sırasında çocuğa herhangi bir kaygı ve korku oluşturabilecek cümlelerden
kaçınılmalıdır. Evlat edinildiğini çocuğunuza söylemediğinizde bir şekilde öğrenirse, bu çocuğunuzun size karşı olan güvenini kıracaktır. Ek olarak bu durumun söylenmemesi, saklanılması ve utanılması gereken bir şey olduğu gibi yanlış bir algıya sahip olmasına sebep olabilmektedir.
Psikolojik olarak da ciddi problemlere yol açabileceği öngörülmektedir.
Bu konuyu çocuğunuzla konuşmak için kendinizi yeterli ve hazır hissetmiyorsanız da bir uzman eşliğinde bunu yapmanızın süreci, hem sizin hem de çocuğunuz için kolaylaştıracağı bilinmektedir. Süreç boyunca da çocuğun gözlemlenmesi oluşabilecek sorunların daha kolay aşılabilmesinde yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

KAYNAKÇA

(2021).https://www.ailevecalisma.gov.tr/uploads/chgm/uploads/pages/yayinlar/evlat-edinildiginin-
soylenmesi.pdf adresinden alındı

Güçlüan, Z. (2021, Mart 5). E-psikiyatri: https://www.e-psikiyatri.com/evlat-edinildigi-cocuga-ne zamansoylenmeli.

İlhan, S. (2021). Çocuk Psikiyatri : https://www.cocukpsikiyatri.org/aile-ve-iliski-sorunlari/ebeveynlere-oneriler-taktikler/evlat-edinilen-cocuklar-2.

Bir Cevap Yazın